بنظرت چه سوالاتی مناسب جلسات خواستگاری هست؟

موج مثبت
فقط در آرامش و صلح می توانید حقیقت را دریابید
بنظرت چه سوالاتی مناسب جلسات خواستگاری هست؟
ن : سارا حسین پور ت : ز : | +

  نکاتی  که در طرح سوالات جلسات خواستگاری ، شناسایی دختران و پسران در رابطه هایشان  کمک می کند که فرد شناخت عقلانی ( نه احساسی) نسبت به طرفش کسب کند باید دارای شرایطی باشد که بعضی از آنها به قرار ذیل است:


 
1 - فکر نکنیم که سوالات باید استاندارد شده و از پیش تعیین شده و با جوابهای مشخص باشد، باید هنگام گفتگو مانند آدم آهنی خشک نباشیم و سعی کنیم سوالات را در همان جلسه نسبت به هرچیزی که مبهم هست، طرح کنیم.

 
   2- سوالات کلی برای شروع خوبست ولی فایده های آن اندک هستند.

  مثلا این سوالات:
   -
نظر شما در مورد حجاب چیست؟


  -شما چه توقعی از همسر آیند ه ات داری؟


 
- شما نظرت در مورد اخلاق و ایمان چیه؟

  
چون سوالات این چنین کلی، حتما جواب کلی دارد و جوابهای کلی چون مبهم و ناشفاف هستند ، طرفین همانطور که دوست دارند بر اساس ذهنیات خود تفسیر می کنند و این مفهوم شناخت از یکدیگر را با تحریف روبرو می سازد.


 
3 - به جای سوالات کلی، سعی کنید مفاهیم را به زودی به طرف مصداق ها و مثالهای عینی بکشانید، و با طرح مسئله فرد را در موقعیت قرار دهید. موقعیت هایی که هر روز در زندگی خانوادگی افراد پیش می آید و زوجین نسبت به آن واکنش احساس، فکری یا رفتاری نشان می دهند.
شما بهتر است به عنوان مثال به جای اینکه این سوال کلی را بپرسید که نظرتان در مورد حجاب چیست؟

   می توانید سوالات جزئی زیر را بپرسید:
   آیا آقایان هم باید حجاب داشته باشند؟ اگر بلی چند تا مثال بزنید؟

   آیا شما خانواده ای را دیده اید که به خاطر رعایت نکردن حجاب از طرف مرد گسسته شده است؟

   آیا به نظر شما برای حجاب خانم حتما چادر ضروریست؟

   آیا مانتو و مقنعه را حجاب می دانید؟

   آیا روسری و لباس پوشیده مثل بلوز و شلوار حجاب هست؟

   آیا خانم می تواند بین افراد نزدیک مثل پسر عمو، دوست ، پسر خاله، یا اقوام بدون روسری باشه؟

  آیا تفاوتی بین پوششی که خانم با شوهرش داره و پوششی که با پسر خاله اش داره وجود داره، تفاوتش چیه؟

  آیا برای یک خانم دست دادن به یک اقوام نزدیک مثل پسر عمه را می پذیرید؟


و صدها سئوال از این دست که تمرکزشان بر جزئیات هست؟ یعنی مثالهایی که در زندگی های مختلف کم و بیش ممکن است پیش بیاید.

4   - حال که در بند یک متوجه شدیم سئوال کلی نباشه و قابل انعطاف باشه و از پاسخ سئوالات قبلی در بیاید و در سوال دوم هم جزئی سازی و شفاف سازی را گفتیم. نوبت به این می رسد که این سئوالات جزئی و دقیق و عملیات را حول چه محورهایی تهیه کنیم.

 

  بعضی از مهمترین محورها اینها هستند:

  الف) سوالات در خصوص مسئولیت پذیری و انجام وظایف فرد

  مثلا شغلش، تحصیلاتش، وظایف دوستی و خانوادگی که به گردن داشته و .....
یعنی ما نمی پرسیم آیا شما مسئولیت پذیرید یا نه ، ما سئوالات دقیقی را نسبت به زندگی قبلی فرد طرح می کنیم که در صددیم که آیا فرد مسئولیت پذیر بوده است یا نه ؟

مثلا:
  شما در چه تاریخی سرباز شدید، کی به سربازی رفتید؟ آیا غیبت هم داشتید؟
آیا در انجام کارها در خانواده با پدر و مادرتان مشاجراتی داشتید، آیا آنها کارهایی را به زور از شما می خواستند؟ رفتار همکارنتان با شما چگونه است؟ ( معمولا افرادی که با خانواده و همکار و ...، دیگران مشاجره دارند و ناسازگارند کسانی هستند که نسبت به انجام وظایف و مسئولیت های خود کوتاهی می کنند)


 

ب ) سوالاتی در مورد ثبات فکری و احساسی فرد

  مثلا:
  با سوالاتی متوجه شوید که آیا او شغل عوض کرده است؟ رشته تحصیلی خود را جابجا کرده؟ آیا با دوستان هر چند وقت یکبار قطع رابطه می کند؟ آیا به تناسب سنش چه چیزی اندوخته ؟ مثلا یک آقای 27 ساله چه میزان تحصیلات داره ، چه میزان سرمایه داره ، چه میزان تخصص داره و ....؟ چون این فرد حداقل 7 سال از بهترین زمان جوانی را در اختیار داشته در ازای آن چه اندوخته است؟

  - کسی که معلوم نیست جوانی خود را چه کرده ، نه تحصیلاتش مشخصه، نه سرمایه اش و نه هنر و تخصصش ، این نقطه منفی در ثبات اوست.


  ج ) انعطاف پذیری
  این بند هم بسیار مهم هست، ما باید با طرح سئوالاتی متوجه بشویم این فرد تا چه میزان خاصیت لاستیکی و کششی دارد و حاضر به انعطاف و تغییر در نظراتش هست.

 به این سوال توجه کنید:
  اگر ما آماده شده ایم به یک مسافرت راس ساعت 18 برویم، ناگهان تلفن زنگ می زند و یکی از اقوام که از شهرستان آمده اند، خواهان آدرس دقیق منزل ما هستند که به میهمانی ما بیایند، در این هنگام شما چه کار می کنید؟
نحوه پاسخگویی به این سئوال مهم هست نه خود جواب.
اگر فرد بگوید به آنها می گوییم برنامه مسافرت داریم و نمی توانیم در خدمت شما باشیم.( این نشانه عدم انعطاف هست)
اگر فرد بگوید به آنها می گوییم قدمتان روی چشم بفرمائید( این هم نشانه عدم انعطاف هست)
در حالیکه فرد منعطف به راههای دیگری به غیر از بلی یا خیر نیز توجه دارد. مثلا می گوید:
باید ببینم سفر ما چقدر اهمیت داره؟ آن فامیل کیست؟ ضرورت میهمانی او چیست؟ تاثیر رفتن به این سفر روی ما چقدر هست؟ و ....، یعنی بررسی همه جوانب و جوابی شبیه این:
به او می گوییم قصد سفر داریم اما خیلی دوست داریم در خدمت شما باشیم ، لذا تا ساعت
18 که وقت حرکت ماست می توانیم در خدمتتون باشیم. یا اینکه ما می توانیم هفته آینده این سفر را برویم لذا خوشحال می شویم در خدمتتون باشیم.
( فراموش نکنید اینها مثال هستند، شما می توانید مسائل دیگری را طرح کنید ، حتی گذشته فرد هم نشان می دهد که او در برابر مشکلاتی که در حوزه شغلی ، تحصیلی و خانوادگی داشته هست تا چه اندازه انعطاف پذیر و سازگار بوده است)


  د) تقسیم وظایف و نقش زن و مرد
 
شما می توانید با مثالهایی کارهایی را که در خانواده هست را مطرح کنید و از طرفتون بخواهید بگوید چه کسی این کارها را باید انجام دهد. خرید، تصمیم گیری، کارهای منزل ، نگهداری بچه ، ادامه تحصیل، تفریحات و ...

 

  هـ) مسائل اقتصادی خانواده
  این بند هم باید با سوالات ریز و جزئی همراه باشد. مثلا میزان خرجی که برای جشن عروسی در نظر دارید و نوع تالار آن را مشخص کنید؟ محل مسکونی چگونه است ، کجاست؟ مشترک هست ؟ شخصی هست؟ اجاره ای هست؟ موقعیت جغرافیایی آن ؟
درآمدهای زن و مرد چگونه در خانواده هزینه می شود؟ تصمیم گیرنده کیست؟


 

  و) میزان استقلال یا وابستگی فرد
مثالهایی فرضی بزنید که مثلا شما دوست دارید در شهر دیگری زندگی کنید، نظر او را جویا شوید؟
سئوالهای فرضی مطرح کنید که مادر و پدر شما یا مادر و پدر وی توصیه ای به شما دارند، شما باید چگونه با آنها برخورد کنید.

  یا سوالهایی از این قبیل:

  فکر می کنید هر چند روز یکبار باید به خانواده هایمان یا اقوام خود سر بزنیم؟

  یا سوالهایی از این دست که آیا پس از ازدواج مسافرت یا تفریح یکی از همسران بدون طرف دیگر به همراه دوست را می پذیرید؟ چند بار در سال یا ماه؟

 
ز) صفات شخصی و روانی:

  افسردگی، پرخاشگری، اضطراب، وسواس، سوء ظن، زودرنجی، کج خلقی، تنهایی، ترس ها، سابقه های بستری و درمان و .... جزء مهمترین مسائلی هست که باید بررسی شود،( شاید بررسی این بند یکی از ضرورتهایی هست که دختر و پسر باید به روانشناس مراجعه کنند). اما اگر خودشان قصد بررسی داشتند باید نشانه های این اختلالات را بشناسند، و با سئوال و دقت در نشانه ها و علائم این اختلالات پی به مشکل ببرند.
   همچنین صفاتی مثل خسیس بودن( حسابگر)، ولخرج بودن( دست و دلباز)، بی خیال (اجتماعی بودن )، منزوی و بی علاقه به تفریح، (اهل تفکر و مطالعه بودن)، پیگیر بودن( سمج)، سهل انگار نبودن( سخت گیر نبودن)و ....، جزء مسائلی هست که می تواند با مثالهای عملیاتی پرسیده شود. فراموش نکنید در سئوالات باید معادل مثبت صفات را که در پرانتز قرار دادم بپرسید، چون ممکن است فرد موضع بگیرد. مثلا شما به فرد بگوئید شما بیشتر حسابگر هستید یا دست و دلباز ؟ تا فرد هر کدام را انتخاب کرد احساس بدی نداشته باشد.


  ح) مسائل اعتقادی و اخلاقی:
  این سوالات را بر اساس آنچه خود هستید، باید طراحی کنید، اگر به مواردی اعتقاد ندارید، باید با طرح سوالهای متناسب و ریز بررسی کنید که فرد مقابل در این زمینه در تعارض با شما نباشد مثل مسئله حجاب که توضیح دادم.


  این سوال را دقت کنید:
  آیا وقتی ما در دورن و در دلمون خدا را قبول داریم و رفتار خوبی داریم ، حتما باید دقیقا نمازمان را هم سروقت بخوانیم، حالا اگر نخواندیم مشکلی پیش می آید؟

  آیا آرایش خانم بیرون از منزل مشکلی ایجاد می کند؟

  آیا شما هم با این موافقید که خانمها برای بیرون رفتن از منزل باید از شوهرانشان اجازه بگیرند؟
چه وقت می شود دروغ گفت؟ دروغ مصلحتی چیه؟ چند تا مثال از دروغهای مصلحتی؟


 
ط) دوستان
 
اگر بتوانید از طریق سئوال یا تحقیق بر دوستان فرد احاطه پیدا کنید و مورد شناسایی قرار دهید ، مسائل زیادی در مورد همسر آینده خود متوجه خواهید شد.

  سوالاتی از این قبیل:

   چند تا دوست صمیمی دارید؟ ( تعداد زیاد آن نشانه برونگرا بودن و تعداد کم آن نشاندهنده حساسیت ، زودرنج بودن و درونگرا بودن هست)

   با کدام دوستت صمیمی هستید و او چه خصوصیت جالی داره؟( پیش بینی اینکه اگر بخواهی در آینده خیلی خوب در کنار آن طاقت بیاوری باید چنین باشی)

   با کدام دوستت ارتباط کمتری داری ، یا خوشت نمی آید، چه صفاتی داره؟ ( مهم از این نظر که اگر چنین هستی، در زندگی با این فرد مشکل دار خواهی شد)

  
ی) خانواده فرد

   سوالات دقیق از خصیصه های مختلف خانواده و تعلقات آنها ، تحصیلات، فرهنگ، شغل ، و فرزندان دیگر خانواده که ازدواج کرده اند و نحوه ارتباط عروسها و دامادههای آنها با خانواده و ... هم به شناسایی شما نسبت به این خانواده بیشتر کمک می کند.


 
ک) بیماریهای جسمی، معلولیت ها و .... در فرد و خانواده اشان
  این مورد باید مستقیم سوال شود. خیلی ها در جلسات شناسایی دروغ نمی گویند، اما ملزم به این نیست که همه چیز را بگویند. مثلا اگر بپرسی شمابیماری مزمن یا حادی داشته ای؟ جواب صحیح می دهند، اما اگر نپرسی ضرورتی برای توضیح این موارد در خود نمی بینند.
( البته اگر سلامتی جسمی همسر آینده اتان در تصمیم گیری تان موثر هست)  ل) برنامه تفریحات، سرگرمی و برنامه ها برای ارتباطات درون خانواده
  شما باید متوجه بشوید همسر آینده شما، خانواده را فدای کار می کند، یا کار را فدای تفریحات و خوشگذارنی می کند یا ....
سئوال در مورد تفریحات قبلی او نیز به شما نموداری از روش او را ارائه می دهد.


  م )  سوالات زیادی در مورد هر یک از معیارهای ازدواج

 که به صورت عینی و دقیق و انعطاف پذیر و شفاف طرح شود را می توان مطرح کرد. هماطور که قبلا گفته بودم، باید مفاهیم تئوری و زیر بنایی معیارهای ازدواج را خوب بشناسید تا خوب بتوانید بر اساس آن نسبت به فرد مقابل خود شناسایی حاصل کنید.


 
سخن آخر:
  از آنجا که خیلی مسائل شناسایی در ازدواج مهم هستند، اگر بتوانید به همراه هم به مشاور خانواده مراجعه کنید، و نظر او را نیز بگیرید، کمک زیادی در تصمیم گیری به شما می شود.

 

  منبع: http://www.njavan.com


نظرات شما عزیزان:

محمد
ساعت9:41---26 بهمن 1392
سلام، امیدوارم حالتون خوب باشه...میخواستم سوال کنم نظرتون در مورد دوران نامزدی چیه؟ آیا توصیه میشه؟ چه مدت باشه خوبه؟ آیا صیغه محرمیت در این دوران لازمه؟
پاسخ: سلام و خوش آمد عرض می کنم خدمت شما دوست محترم . درپاسخ به سوال شما باید عرض کنم که بله دوران نامزدی لازم است(البته به شرط آشنایی کامل و دوطرفه و چند بعدی) یعنی در ابتدا حواسمان را صرف شناخت بکنیم تا به یکی از نتایج زیر برسیم: 1- می توانیم تا پایان عمر با این شرایط و ویژگیها زندگی کنیم ؟ 2- می توانیم با اندکی تغییر در خود (نه با طرز فکر نامعقول تغییر طرف مقابل) زندگی کنیم؟ 3- به دلیل تفاوت های فاحش و بیش از اندازه ،بعد ها در طول زندگی با مشکلات فراوانی روبرو خواهیم شد؟ در صورت مثبت بودن گزینه های(1،2) می توان به فکر مراسم عروسی و ازدواج هم بود. طول مدت دوران نامزدی: دوران نامزدی به صورت میانگین 6ماه الی1 سال در نظر گرفته شده است. لزوم صیغه محرمیت: در این مورد عقاید مذهبی طرفین مطرح است .میزان شباهت دو طرف از لحاظ تفکرات و عقاید مذهبی به هم تعیین کننده این موضوع هست. خوشبخت و موفق باشید


سمیه
ساعت11:12---18 تير 1392
سلام ممنون از مطلبتون.توی جلسه خواستگاری از کجا بفهمیم که طرف خالی بندی نمیکنه و داره حقیقت رو میگه.
پاسخ: سلام لازم هست که ابتدا از حضور فعالت در وبلاگ قدر دانی کنم. در ارتباط با سوالت هم باید عرض کنم که بعضی مسایل رو باید پرسید(که لازم هست اما کافی نیست) بعضی هارو یاید طی چندین جلسه و در شرایط مختلف به صورت حضوری دید، بعضی هارو باید تحقیق کرد بعضی هارو باید مشورت کرد. پس ترکیبی از چندین روش برای شناخت و صحت صحبتهای طرف مقابل لازم هست و اکتفا به یک روش زیاد توصیه نمیشه. باآرزوی خوشبختی برای شما دوست عزیز


نیما
ساعت23:55---13 تير 1392
سلام

مهمترین سئوال در جلسه خواستگاری

طرف مقابل ادم قدر شناسی هستش. نمک شناس هس یا نه.

اگه باشه واقعا با هر چی سازگار میشه
پاسخ: سلام دوست عزیز ضمن تشکر از حضور فعالت در وبلاگ،لازم به ذکر هست که بعضی مسائل رو نمیشه پرسید بلکه باید طی چندین جلسه و در شرایط مختلف با چشم خود ارزیابی کرد. البته هرکس به یک سبک سعی میکنه طرف مقابلشو بشناسه و مهم بدست اوردن نتیجه مناسب هست. موفق و خوشبخت باشین.


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: برچسب‌ها: سوالات , جلسه خواستگاری, سوالات مناسب, سوالات مناسب جلسه خواستگاری,
.:: ::.


Powered By LOXBLOG.COM Copyright © by mojemosbat
This Template By Theme-Designer.Com