به نظر شما چه فرقی بین روانپزشک، مشاور و روانشناس بالینی هست؟

موج مثبت
فقط در آرامش و صلح می توانید حقیقت را دریابید
به نظر شما چه فرقی بین روانپزشک، مشاور و روانشناس بالینی هست؟
ن : سارا حسین پور ت : ز : | +

 

  وقتي كه اسم روانپزشك، روانشناس باليني يا مشاور به گوش ما مي خورده، خيلي از ما در ذهنمون، آخرين ديوانه اي كه ديده ايم به خاطر مي آوريم. و هيچ وقت در صدد بر نيامده ايم كه حس كنجكاوي خود را در اين مورد ارضا كنيم!

   اگرچه در ديد بعضي ها ممكنه تمام واژه هاي روانپزشكي، روانشناسي، مشاوره و ... ، به يك معني باشه، ولي اصلاً اينطور نيست و وظايف هر كدام فرق مي كنه و اما: 
روانپزشك :
 
فردي است كه بيشتر با بيماران حاد رواني سروكار دارد. كساني كه آنقدر مشكل دارند كه قادر به تصميم گيري و حل مسائل خود نيستند. اين افراد معمولاً‌ به علت مشكلشون وابسته به فرد ديگري هستند. لذا در اكثر موارد بايد كسي اين بيماران را نزد روانپزشك ببرد. و روانپزشك هم با تجويز دارو يا بستري كردن آنها ، به درمانشان مي پردازد. بيماراني مثل اسكيزوفرنيا ، مانيا (‌ديوانگي) و از اين دست ، بيشتر با روانپزشك سروكار دارند. 
روانشناس باليني:
  فرديست كه به درمان بيماران حاد رواني نمي پردازد، بلكه بيشتر با افراد مشكل دار سرو كار دارد. ولي دامنه مشكلات اين دسته از افراد ، مانند گروه اول (‌مراجعين به روانپزشك)، حاد نيست. ولي مشكلشان عميق هست. روانشناس هرگز به فرد دارو نمي دهد ، چون افرادي كه به روانشناس مراجعه مي كنند، از نظر فكري و رواني قادر به تغيير خود هستند. و اغلب اوقات اين افراد شخصاً جهت حل مشكلشان به روانشناس مراجعه مي كنند ، معمولاً روانشناس هم با تكاليفي كه به آنها مي دهد به آنها كمك مي كند كه طي جلساتي موفق به حل مشكلشان گردند. افرادي با مشكلاتي شبيه وسواس شديد ، شب اداري كودكان ، ترس ها و .... ،‌با روانشناس باليني سرو كار دارند.

  مشاور :
  افرادي كه به مشاور مراجعه مي كنند،‌ اكثراً خواهان بهبود كيفيت زندگيشان از طريق حل مشكلات، ثبات وضعيت مطلوب يا ارتقاء سطح زندگيشان هستند. مشاوره به سه رشته تخصصي تقسيم می شود:

   1 - مشاوره تحصيلي

  مشاوران تحصيلي ، ضمن ارزيابي توانايي ها ، استعداد ، هوش ، رغبت ، علاقمندي، وضعيت تحصيلي گذشته و فعلي ، مراجع را كمك مي كنند تا ضمن برنامه ريزي به هدف تحصيلي متناسب با خودش برسد و در اين موقعيت، ضمن گوشزد كردن مشكلات احتمالي ، به مراجع در حل مشكلات فعلي كه مزاحم مسائل تحصيلي او هستند، كمك مي كنند.

 
  2 – مشاوره شغلي
  مشاوران شغلي، ضمن ارزيابي فرد ، به او كمك مي كنند به پرورش استعدادخود و مهارتهاي لازم جهت كسب شغل روي آورند و توسط آن به نيازمنديهاي خود پاسخ گويند.. همچنين به شاغلين كمك مي كنند تا ضمن داشتن رضايت شغلي و حفظ شغلشان به سازگاري شغلي رسيده و راههاي ارتقاء شغلي خود را به سرعت بپيمايند و با علاقه و خلاقيت بتوانند جهت خود و جامعه خود مفيدتر باشند.

  3 – مشاوره خانواده

  مشاوران خانواده به مسائل فردي و خانوادگي افراد توجه مي كنند و ضمن راهنمايي ، آموزش و مشاوره در حيطه هاي ذيل خواستهاي مراجعين را بر طرف مي كنند.


   الف)‌  كمك به والدين جهت نحوه برخوردصحيح با فرزندان :

  متناسب با دوره هاي مختلف رشد. به عنوان مسائل به مشكلاتي مانند : لجبازي كودكان، پرخاشگري، عدم اعتماد به نفس، ارتباط با دوستان ناباب، اخلاق سوء، مشكلات در روابط اجتماعي(‌گوشه گيري، درگيري و ...) عدم رعايت هنجارهاي اجتماعي، دعواهاي خواهر و برادري، بي نظمي و بي مسئوليتي، تنبلي و تنوع طلبي و ...  ب )‌ مشاوره قبل از ازدواج :

  كمك به افراد جهت انتخاب همسر . مانند معيارهاي دقيق و لازم جهت ازدواج ، راههاي تشخيص معيارهاي مطلوب در طرف مقابل، كمك به شناسايي فرد كه آيا آمادگي لازم جهت ازدواج دارد يا خير؟ و آگاهي از مسائل و مشكلات احتمالي پس از ازدواج و راه حلهاي آن و .... 
ج) نحوه تغيير زندگي روزمره و تكراري خانواده (‌به ويژه زوجين):

 راههاي افزايش ارتباط موثر ، مفيد و دلچسب زوجين، بهبود روابط خانواده با ساير اعضاء‌فاميل و خانواده و ....  د) شيوه هاي برخورد با مسائل روزمره:

  كه موجب فرسايش خانواده مي شود،‌حل تعارضات و اختلاف سليقه اعضاء‌خانواده به نحو موثر، اصلاح خطاهاي رفتاري ،‌عاطفي و شناختي زوجين و فرزندان، آموزش حل مسئله . شيوه هاي تاثير گذاري و جذب زوجين بر هم و بر فرزندان و ...   هـ )‌ كمك به خانواده ها در مورد برخورد با مسائل خاص

  مانند  داغ عزيزان ، بيماريهاي صعب العلاج، دورافتادگي و مهاجرت خانواده ها ، طلاق و ...

 
و )‌ همچنين مشاوران خانواده در مسائل و مشكلات فردي نيز به مراجعين خود كمك مي كنند:

   از قبيل  مهارتهاي ارتباطي ،‌ اعتماد به نفس ،‌ افسردگي ، سوء‌ظن و بدبيني، افكار خودتخريبي، رشد فكري ، عاطفي و شخصيتي و اعتيادهاي مختلف مانند اعتياد به كار، اعتياد به سيگار، اعتياد به تلويزيون و اينترنت، اعتياد به خواب ، اعتياد به دروغ ، اعتياد به غيبت، اعتياد به خواب و ...

 

منبع: http://www.hamdardi.net

 

 


نظرات شما عزیزان:

انيس
ساعت11:38---17 شهريور 1393
تابلويه ديگه
روانپزشك كسيه كه هي الكي دارو ميده به خورد مردم و معده رو به هم ميريزه و روانشناس كسيه كه يه عالمه حرف ميزنه و ادم بدتر رواني ميكنه
به نظر من كه همش الكيه ادم تا نخواد هيچ تغيري نميكنه
پاسخ: سلام انیس جان خوبی؟ شما خودتون از روانشناس یا روانپزشک استفاده کردید یا صرفا طبق شنیده هاتون این برچسب رو به دو شغل زدید. ولی اینکه باید اول خود فرد بخواد تغییر کنه تا درمان جواب بده بله در اون شکی ندارم عزیزم منو از نظراتت بی نصیب نذار دوست عزیزم شاد و موفق باشی


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: برچسب‌ها: روانشناس, روانپزشک, مشاور, تفاوت روانپزشک, مشاور و روانشناس بالینی,
.:: ::.


Powered By LOXBLOG.COM Copyright © by mojemosbat
This Template By Theme-Designer.Com