چقدر با N.A آشنا هستی؟

موج مثبت
فقط در آرامش و صلح می توانید حقیقت را دریابید
چقدر با N.A آشنا هستی؟
ن : سارا حسین پور ت : ز : | +

  

معتادان گمنام، (NA)

یک انجمن بین‌المللی غیرانتفاعی از زنان و مردانی است که اعتیاد به مواد مخدر مشکل اصلی زندگی‌شان بوده است. این انجمن متشکل از معتادان در حال بهبودی است که به طور مرتب گردهم می‌آیند تا به کمک هم پاکی خود (از مواد مخدر) را حفظ کنند.

تاریخچه

در پی موفقیت انجمن الکلی های گمنام، برنامه های ۱۲ قدمی دیگری نیز توسعه پیدا کردند که دومین آنها انجمنی بود که لوئیس همسر بیل ویلیون با هدف کمک به اعضای خانوادۀ افراد الکلی تاسیس کرد. انجمن الکلی های گمنام با حروف اختصاری AA در زبان انگلیسی مشخص می شود اما انجمنی که همسر بیل برای کمک به خانواده الکلی ها تاسیس کرد با حروف اختصاریAl-Anon شناخته می شود. پس از گذشت ۲۰ سال از زمان تاسیس انجمن الکلی های گمنام به علت تبدیل شدن اعتیاد به مواد مخدر به یک مشکل و معضل مهم اجتماعی، انجمن معتادان گمنام یا NA تاسیس شد. اساس و زیربنای همه برنامه های ۱۲ قدمی در اصل همان برنامه ۱۲ قدم الکلی های گمنام است. تنها تفاوت مهم بین این انجمن ها در قدم اول و دوازدهم قرار دارد. در این دو قدم از اعضای انجمن خواسته می شود تا مشکل اصلی خود را مشخص و اعلام کنند و انجمن این دو قدم را به گونه ای تنظیم و تدوین کرده است که با مادۀ مخدر یا رفتارویرانگری که فرد معتاد از آن در عذاب است مطابقت داشته باشد. قدم اول NA به مادۀ مصرفی خاصی اشاره نکرده و درعوض از واژۀ بیماری اعتیاد استفاده می کند تا عجز ما را در مقابل بیماری اعتیاد و نه یک مادۀ مصرفی خاص تأکید کند. اما اعمال و اصولی که لازم است تا ما برای بهبودی انجام دهیم در کلیۀ برنامه های ۱۲ قدمی یکسان هستند. علاوه بر این، همۀ برنامه های ۱۲ قدمی از رهنمودهای کلی به نام سنت های دوازده گانه، جلسات انجمن و ساختار خدماتی انجمن الکلی های گمنام تبعیت می کنند.

ویژگی‌ها

اعضای این انجمن به عنوان معتاد، ویژگی مشترک خود را بیماری به نام اعتیاد می‌دانند. اعتیاد به هرگونه ماده‌ای که احساسات و افکار آنان را از حالت طبیعی خارج کند. معتادان گمنام باور دارند که چاره رهایی از اعتیاد، ماهیتی روحانی دارد، اگرچه انجمن خود را یک سازمان مذهبی نمی‌دانند اما اعضای آن در سراسر دنیا به مذاهب مختلفی گرایش دارند و این جمله که "انجمن معتادان گمنام مذهبی نیست" در اصل بدین معناست که هر کس از هر مذهبی میتواند در آن عضو شود و مربوط به مذهب خاصی نیست.

برای پیوستن به معتادان گمنام هیچ شرط و شروطی وجود ندارد. به هیچ سازمانی وابسته نیستند. حق عضویتی دریافت نمی‌کنند، به هیچ کس وعده ای نمی هند و تعهد نامه ای امضا نمی‌کنند و با هیچ سازمان    سیاسی، مذهبی و یا انتظامی ارتباطی ندارند. هیچ کس تحت نظر نیست و هر کس در صورت تمایل بدون در نظر گرفتن سن، با یا بدون مذهب، نژاد و هویت جنسی می‌تواند به آنان بپیوندد. معتادان گمنام از طریق اعانات داوطلبانه اعضا، کاملاً متکی به خود هستند و هیچ‌گونه کمک مالی از افراد غیرعضو یا سازمان‌های دیگر پذیرفته نمی‌شود.

گمنامی

اصل اساسی گمنامی، باعث می‌شود تا معتادان بدون ترس از ممانعت‌های اجتماعی و قانونی، در جلسات شرکت کنند.گمنامی، اساس روحانی تمام سنت‌های انجمن است و به باور آنان، همیشه یادآور این است که اصول را به شخصیت‌ها ترجیح می‌دهند. علاوه بر آن گمنامی در سطح انجام خدمات در اولویت می‌باشد.

برنامه

قدم‌های دوازده‌گانه معتادان گمنام از پایه‌های اصلی برنامه بهبودی و رهایی معتادان از اعتیاد به مواد مخدر است که از الکلی‌های گمنام (AA) الگو گرفته شده است. در انجمن الکلی‌های گمنام تاکنون بیش از یک میلیون نفر بهبود یافته‌اند. این برنامه، یک برنامه پرهیز کامل از هرگونه ماده مخدر است. تنها لازمه عضویت در این انجمن تمایل به قطع مصرف مواد مخدر است.

تنها چیز قابل اهمیت برای اعضا این است که فرد مقابل برای حل مشکل خود چه روشی دارد و دیگران چطور می‌توانند به او کمک کنند. معتادان گمنام ادعا می‌کنند که تجربه گروهی‌شان نشان می‌دهد کسانی که به طور مرتب در جلسات شرکت می‌کنند، پاک می‌مانند.

جلسات

معتادان گمنام دو گونه جلسه را بر اساس برنامه پیش‌بینی شده برگزار می‌کنند. جلسات بسته یا غیرعلنی که ویژه معتادان و یا کسانی است که گمان دارند ممکن است با موادمخدر مشکل داشته باشند. در جلسات باز یا علنی، اعضا هر کسی را که مایل است انجمن را تجربه کند، در جمع خود می‌پذیرند.

ساختار جلسات

ساختار جلسات NA غیررسمی است و در مکانی که توسط گروه اجاره می‌شود، برگزار می‌گردد و توسط اعضایی که به نوبت جلسه را باز و بسته می‌کنند، رهبری می‌شود. هزینه جلسات و سایر خدمات به طور کامل از محل کمک‌های داوطلبانه اعضای معتاد و فروش نشریات بهبودی، تامین می‌گردد. بیشتر جلسات به طور هفتگی و معمولاً در اماکن عمومی برگزار می‌شوند. جلسات اشکال گوناگونی دارند: مشارکت، سخنران، پرسش و پاسخ، موضوعی و برخی نیز ترکیبی از موارد بالا می‌باشند.

روش کار

پایه و اساس انجمن معتادان گمنام، کمک معتادان به یکدیگر برای بهبودی است. اعضا به طور مرتب، گرد هم می‌آیند تا درباره تجربیات‌شان در بهبودی حرف بزنند.

روش اصلی بهبودی در انجمن، باور این برنامه و ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است. اعضا با حرف زدن درباره تجربیات و بهبودی‌شان از مصرف مواد مخدر، در جلسات شرکت می‌کنند. همچنین اعضای باتجربه بیشتر (که به راهنما معروف‌اند)، به طور فردی با اعضای جدیدتر کار می‌کنند. قدم‌های دوازده‌گانه اصولی‌ترین برنامه معتادان گمنام به شمار می‌آید.

قدم‌های دوازده‌گانه

هسته اصلی و قلب برنامه معتادان گمنام، دوازده قدم است. این قدم‌ها مجموعه‌ای از رهنمون‌ها برای دست‌یابی عملی به بهبودی است.

 

شماره تلفن‌ها و آدرس‌ محل برگزاري جلسات در سايت www.nairan.Org موجود است. همچنين متقاضيان مي‌توانند براي کسب آگاهي بيشتر با مراکز بهزيستي تماس بگيرید.

منبع: http://fa.wikipedia.org


نظرات شما عزیزان:

سهراب
ساعت13:01---15 مرداد 1394
اسم من سهراب
مطالب سایت شما عالیه وخدا بشما پاداش بده که در شرایطی که هرروز آمار معتادها بجای کم شدن زیاد میشه و پیشنهاد می کنم شما دوستان هم درد و هم این دوستمان که دلشان برای معتادا می سوزه با " دوره 19 پله الهی بسوی آرامش " بیشتر آشنا کنند اونوقت تاثیرش را ببینند دوستان باورکنید خیلی از هم دردهای ما در انجمن الاف هستند و به انجام دادن کاری مشغولند که اصلا کمک نمی کند در صورتیکه دوره 19 پله کاری با دلت فکرت و عملت انجام می دهد که دیگه مگر واقعا بجا بشر یک تکه سنگ باشه که متوجه نشه مواد دوای دردش نیست این دوره هم برای من وتو معتاد کار می کنه هم برای خانواده ما به راختی میشه این دوره را برای زن -بچه -مادر - خواهر -پدر وبرادر تجویز کرد بدون اینکه شرم وخجالتی در کار باشه منکه همش حرفهای قلمبه سلمبه انجمن را هرکجا عنوان می کردم حالا چند وقتیه که با یاد گرفتن مطالب این دوره حرفهای که هیچ شرم ندارم پیش زن وبچه ام بگم را در صحبتهام استفاده کنم خدای بچه ها صادقانه بگیم ما راحتیم که خانواده ما تجربیات انجمنی ما را بشنوند منکه وجودش را ندارم حالا نمی خواهید NA راهم رها کنید لااقل ادراین دوره شرکت کن شک ندارم جواب خیلی از چیزهای که هنوز بهش نرسیدی را پیدا خواهی کرد


ahmad
ساعت21:39---3 آبان 1392
با تشکر از وبلاگ خوبتون

من نظرم اینه اولین قدم در بهبودی مبتلایان به مواد مخدر خواست و اراده ی خودشون در ترک مواد و الکل هست که در گروه NA فک کنم هیچ اجباری نیست و تا اونجایی که من می دونم رایگان هم هس که همه ی عوامل آن قبلا معتاد بوده اند و حتی کسانی هستند که دوره بهبود را سپری می کنند .

امیدوارم روزی برسه که معتادان به حداقل برسند یا هیچ معتادی نباشد.
پاسخ: باسلام خدمت شما دوست گرامي اين مطلب هم دقيقا به نكته شما اشاره كرده كه تنها شرط عضويت دراين انجمن اراده كامل براي ترك اعتياد هست.حتي افراد پس از عضويت و ترك كامل هرسال جشن تولد پاكي ميگيرند. شاد و موفق باشيد


نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: برچسب‌ها: N, A , انجمن معتادان گمنام, گمنامی قدم های دوازده گانه, اعتیاد,
.:: ::.


Powered By LOXBLOG.COM Copyright © by mojemosbat
This Template By Theme-Designer.Com