به کدوم تیپ شخصیتی تعلق دارید؟

موج مثبت
فقط در آرامش و صلح می توانید حقیقت را دریابید
به کدوم تیپ شخصیتی تعلق دارید؟
ن : سارا حسین پور ت : ز : | +

 بعضي‌ها ترجيح مي‌دهند که تنها باشند و تنها کار کنند و بعضي برعکس، ترجيح مي‌دهند در جمع زندگي کنند و با يکديگر کار کنند و بيشتر با مردم روبه‌رو شوند. روان‌شناسان به آن افرادي که جزو دسته اول هستند، درون‌ گرا و به آن دسته از افرادي که در دسته دوم هستند، برون‌ گرا مي‌گويند. بيشتر ما با افرادي که سبک فکري آنها با سبک فکري ما هم‌ سويي دارد، راحت‌ تر و خودماني‌ تر هستيم. روان‌شناسان مي‌گويند نويسنده‌ها، نقاشان و باغبانان معمولاً درون‌گرا هستند و فروشنده‌ها، خدمه کشتي و هواپيما و پذيرايي هتل‌ها معمولا برون‌گرا هستند.

افراد درون‌ گرا با امور دروني سر و کار دارند. مي‌توان گفت آنها افرادي هستند که به درون توجه مي‌کنند. درون‌گرايي، ويژگي افرادي است که تودار هستند و به درون‌‌نگري، وظيفه‌مداري، کناره‌گيري از ديگران و گاهي ناآگاهي اجتماعي گرايش دارند. آنها تمايل دارند که به تنهايي کار کنند و برتري آنها ضرورتا استفاده از هوش در مورد اشيا و عقايد، جداي از ديگران است. تيپ‌هاي احساسي، درون‌گرا هستند و تفکر همراه با قضاوت‌شان نشان مي‌دهد. که آرام و جدي باشند و براي کسب موفقيت، به طور دقيق بر امور مربوطه متمرکز شوند. آنها متقاعد شده‌اند که عمل‌گرا، نظم‌پذير، واقع‌گرا و قابل اطمينان باشند و به حقيقت امر توجه کنند و در محيط بيروني زندگي خود بيشتر با تفکر عمل کنند. اما در محيط زندگي با احساسات عمل کنند.

 افراد برون گرا بيشتر به محيط بيرون گرايش دارند و مردم‌دار هستند. غالبا داراي حساسيت اجتماعي هستند و از آنچه براي ديگران اتفاق مي‌افتد، آگاهي دارند. آنها تا جايي که ممکن است دوست دارند با ديگران کار کنند. افراد برون‌گرا چون دوست دارند به صورت گروهي کار کنند احتمالا وقتي با يکديگر کار مي‌کنند، بهتر ياد مي‌گيرند. افراد برون‌گرا مایلند برون‌ گرا و مردم‌ مدار باشند.

 

ازدواج درون‌ گراها و برون‌ گراها

شخصيت، مجموعه‌اي از خصوصيات سرشتي و اکتسابي ماست. براي مثال، يک فردي را مي‌بينيد که خيلي منزوي و درون‌ گراست. بعد فرد ديگري را مي‌بينيد که خيلي شاد و برون‌گراست. گفته مي‌شود که اين دو نفر نمي‌توانند با هم ازدواج کنند. چون هر کدام ساز خودش را مي‌زند. يک کسي که از نظر ويژگي‌هاي شخصيتي، حد وسط باشد بسيار مناسب است.

آيا درون‌ گرايان مي‌توانند با هم ازدواج کنند؟  شايد بد نباشد. چون هر دو ساکت يک گوشه‌اي مي‌نشينند و ممکن است خودشان راضي باشند. ولي آدم احساس مي‌کند که چه خانه ساکت و سردي.

آيا درون‌ گرايان مي‌توانند با هم ازدواج کنند؟   اين‌قدر حرف دارند که هيچکدام حاضر به ساکت شدن نيستند ولي مردم متعادل و عادي چه‌طور؟ آد‌م‌هايي که حد وسط اين دوتا ويژگي هستند.

از ويژگي‌هاي مهم شخصيتي که تاثير قابل توجه در اين زمينه دارند مي‌توان به درون‌گرايي و برون‌گرايي اشاره کرد. افراد درون‌گرا تمايل زيادي به گذراندن اوقات خود به تنهايي دارند، در حالي که براي افراد برون‌گرا تحمل چنين شرايطي بسيار سخت و آزاردهنده است. افراد درون‌گرا سرگرمي‌هايي چون مطالعه و تفکر دارند، در حالي که افراد برون‌گرا در شرايط جمعي و سرگرم‌ کننده لذت مي‌برند مثل بازي‌هاي دسته جمعي.

 

14 ويژگي برون گراها

1.  علاقه‌مند به وقايع پيرامون خود

 2 .روراست و معمولا پرحرف

3 . عقيده خود را با عقايد ديگران مقايسه مي‌كنند.

4.   اهل پيشقدم شدن در كارها

5.   به سهولت دوستان جديدي يافته و با يك گروه خود را وفق مي‌دهند.

6.   افكار خود را راحت بيان مي‌كنند.

  7. علاقمند به افراد جديد

8.   بزرگ‌ترين وحشت آنها آن است كه نكند پس از يك فاجعه هولناك آخرين بازمانده بشر روي زمين باشند (ترس از قطع ارتباط با دنياي خارج و مردم)  يعني تنهايي براي آنها بسيار آزار دهنده است.

  9. از تعامل و ارتباط برقرار كردن با ديگران انرژي مي‌گيرند.

10. خوش مشرب بوده اما زياد احساساتي نيستند.

11. ريسك پذيرند، سريع تصميم مي‌گيرند، اجتماعي هستند، درك آنها آسان است، شخصيت آنها در خلوت وحضور ديگران معمولا يكسان است و معاشرتي هستند.

12.  پس از آنكه حرف خود را زدند به گفته خود مي‌انديشند. علاقمند به كار گروهي هستند. نقل هر مجلس هستند. موسيقي با صداي بلند و فعاليت‌هاي هيجان‌انگيز را بيشتر دوست دارند.

13.  رنگ‌هاي روشن را بيشتر دوست دارند. بيشتر از اعمال ديگران خشمگين مي‌شوند تا اعمال خودشان. اطلاعات شخصي خود را به سادگي با ديگران قسمت مي‌كنند. رويكرد سريع‌الوصول را بيشتر ترجيح مي‌دهند. تنها از روي تجارب زندگي خود درس مي‌گيرند و نه عبرت گرفتن از ديگران.

•   البته خصوصيات فوق هيچ ارتباطي با اعتماد به نفس داشتن فرد برونگرا ندارد، يك برون‌گرا ممكن است اعتمادبه نفس پاييني داشته باشد.

7 ويژگي درون گراها

1.  علاقمند به احساسات و افكار خودشان، نيازمند به داشتن قلمرو شخصي، كم‌ حرف، ساكت و متفكر.

2.  دوستان زيادي ندارند. در ارتباط برقرار كردن با افراد جديد مشكل دارند. علاقمند به سكوت و تمركز. از ديد و بازديد‌هاي غيرمنتظره و ناگهاني بيزارند.

3 . كارايي آنها در تنهايي بيشتر است و ترس آنها اين است که فرديت خود را از دست بدهند. از فعاليت‌هاي انفرادي انرژي مي‌گيرند. 65 درصد نوابغ را درون‌گرايان تشكيل مي‌دهند.

4.   در بين انبوه مردم بودن آنها را خسته مي‌كند. معمولا كم ‌رو هستند. دركشان مشكل است. اهل ايده و عقايد نو هستند.

5.   شخصيتي متمايز در خلوت خود و در حضور ديگران دارند. مشتاق و احساساتي هستند. معمولا احساسات‌شان را بيان نمي‌كنند. در جمع ناآشنا ساكت اما در جمع دوستان خود راحت هستند. تمركزشان زياد است. براي تصميم گيري به زمان نياز دارند. پيش از حرف زدن مي‌انديشند.

6.  از در ميان گذاشتن اطلاعات شخصي خود با ديگران خودداري مي‌كنند. مايل به رويكردي آهسته اما دقيق‌اند. اهل عبرت گرفتن از ديگرانند.

  • اين خصوصيات هيچ ارتباطي با كمرويي درون‌گرايان ندارد. ممكن است آنها خيلي هم با اعتمادبه نفس باشند. آنها از قوانين خشک بيزارند و خواهان آزادي.

 

منبع: www.salamatiran.com


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه::: برچسب‌ها: تیپ شخصیتی, شخصیت, درونگرا, برونگرا,
.:: ::.


Powered By LOXBLOG.COM Copyright © by mojemosbat
This Template By Theme-Designer.Com